Oğuzhan Kalelioğlu

The Danish Girl

the-danish-girl

İzleyeli en az 3-4 gün oldu ama daha yeni yazıyorum aslında direkt olarak yazmam gerekirdi fakat vakit bulamadım neyse İşte The Danish Girl afişte biraz gariplik fark ettiniz mi ? Evet zaten filmde garip fakat güzel özellikle psikolojik filmler izlemek isteyenlere tavsiye edeceğim türden bir film.

Oyunculardan Eddie Redmayne The Theory of Everything filminden tanımıştım zaten bu filmdeki müthiş oyunculuğu ile yıldızı parlayan Eddie yine geçen yıl oyunculuğu zor olan bir erkek ama sonrasında kadın olan bir rolü paylaşıyor bizimle. Alicia Vikander ise Ex Machina  filminde bir yapay zeka şaheseri olarak karşımıza çıkan İsveçli güzel oyuncu bu sefer yine çok iyi oynamış. Bu arada şimdi gördüm 2018 de Tomb Raider filminde Lara Croft olarak oynayacakmış şimdiden merak ettim doğrusu

The Danish Girl , oyunculuğu ve atmosferi yüksek olan filmlerden birtanesi bunun özellikle üstüne basa basa değerlendirmek lazım.

Gelelim konusuna ;

David Ebershoff tarafından yazılan The Danish Girl adlı 2000 tarihli romandan uyarlanan film, Danimarkalı ressam Lili Elbe’nin (gerçek adı Einar Wegener) sıradışı yaşamını beyazperdeye taşıyor. Danimarka’da ünlü bir ressam olan Einar Wegener (Eddie Redmayne) erkek olarak dünyaya gelip Gerda Gottlieb ile bir erkek olarak evlense de kendisini kadın gibi hissetmektedir. Kendisi gibi ressam olan eşi Gerda’ya (Alicia Vikander) bir gün kadın model olarak poz verdikten sonra karşı cinsten ikinci bir kişiliğe bürünmeye başlar. Bütün bu süreç, Wegener’in tarihte bilinen ilk cinsiyet değiştirme ameliyatlarından birinin objesi olmasına dek sürecek, ikilinin hem özel, hem de profesyonel hayatlarını geri dönülmez bir şekilde değiştirecektir.
Çekilip çekilmeyeceği 2008’den beri konuşulan film, ilk kez 2015 Venedik Film Festivali’nde gösterildi. İlk başlarda yönetmen olarak Lasse Hallström, oyuncu olarak Nicole Kidman, Rachel Weisz, Charlize Theron gibi isimler konuşulmuştu.

İyi Seyirler kesinlikle izlemenizi tavsiye edeceğim türden bir film.

oguzhan

Add comment

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: