Oğuzhan Kalelioğlu

Ölmek İçin 13 Sebep

Sabahın 07.30’u kahvemi yaptım ve bilgisayar karşısına geçtim. Bu yazıyı 11’inci bölümü izledikten sonra yazıyorum.

 

Netflix’in yeni yapımı 13 Reasons Why (Ölmek için 13 Sebep) üzerinde gerçekten konuşmak gereken bir yapım olabilir kaldı ki son zamanlarda bu diziyi izleyip etkilenip intihar kelimesini arama motorlarında aratmış bir çok insan var. Konusu tam olarak şu şekilde ;

Liseye yeni başlayan Hannah Baker  (Katherine Langford )  isimli karakterimiz benim ve belki de bir çok kişi buna katılabilir. Lisenin aslında çok boktan bir yer olduğunu fark ediyor. Okuldaki arkadaşları diyebileceğimiz tipler bu kıza bir çok kötülük ve adilik yapıyorlar zaten yaşadığı duyguları derinden yaşayan Hannah bu kadar kötülüğü kaldıramayıp bileklerini keserek evinin küvetinde intihar ediyor ve olaylar bundan sonra başlıyor.

İntihar etmeden önce 13 adet kaset hazırlıyor ve yaşadığı olayları baştan sona ses kaydına alarak bu kasetleri ona kötülük yapan tüm liselilere gönderiyor.

Dizi yayınlandıktan bir kaç hafta sonra çok beğeniliyor ve 2017 içerisinde en çok konuşulan dizi ünvanını da veriyoruz kendilerine.

Aslında ilk bölümü izlediğimde biraz ergen dizisi gibi gelmişti fakat bölümlerin sürükleyici ve bir sonraki kasetleri dinlemek ya da izlemek de diyebiliriz istedikçe merakım daha da çok artmaya başladı vaktiniz varsa izlemeye başladığınızda eğer ki Hannah’nın hikayesi sizi çekerse üst üste bir kaç bölüm izleyebileceğinizi tahmin ediyorum.

İzlerken bir kaç müzik hatta bir bölümde sürekli olarak Muhteşem Müzik olarak geçen müziği de paylaşmadan edemiyorum müzik seçimlerini de oldukça beğendim.

IMDB Puanı (8,4 / 10)

Dizideki oyuncularında çok iyi karakterlere oturduğunu ve iyi de bir oyunculuk sergilediklerini söylemek istiyorum belki de diziyi senaryonun yanında başarılı yapan şeylerden biri de bu olabilir. Başrolde Hannah olsa da ben ikinci olarak oyumu Dylan Minnette yani Clay Jensen vermek istiyorum. Adam pişmanlıktan yaşarken öldü bee. Keşke bazı bölümler böyle bitmeseydi keşke hikaye hiç böyle olmasaydı diyebileceğiniz bölümler çıkacaktır eminim.

 Clay Jensen

 

Bir müzik daha paylaşayım buda 11’inci o güzel bölümden olsun.

 

Ölmek İçin 13 Sebep’in ne olduğunu merak ediyorsanız İzlemenizi tavsiye ederim . Yorumlara da beğenip beğenmediğinizi ya da siz Hannah Baker yerinde olsaydınız ne yapardınız diye düşünüp yorum olarak ekleyebilirsiniz.

 

Fragman

 

Hannah Baker :
ve geriye bakıp da her şeyin nasıl olduğunu nihayet anladığımda, bir daha kimsenin beni incitemeyeceğine karar verdim…

via GIPHY

oguzhan

Add comment

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: