Oğuzhan Kalelioğlu

Detachment – Kopma

Farklı farklı hayatların yaşadıkları sıkıntılar yer alıyor bu filmde aslında birazda bize hayatın ne kadar boktan bir şey olduğunu gösteriyor Detachment . Başrolde Adrien Brody‘nin olması ve afişinde onu görmem sayesinde izleyeceklerim arasına eklediğim bir film oldu ve iyiki de eklemişim. Filmde gördüğünüz ya da göreceğiniz karakterlere odaklandığınızda onların acılarını yaşadıklarını daha da iyi anlayabiliyorsunuz ve aslında her insanın kendi hayatıyla ne kadar sorunlarının olduğunu görüyorsunuz.

Filmin Özeti 

Öğrencileriyle birebir ilişki kurabilen, fazlasıyla yetenekli bir eğitimci olan Henry Barthes bu mesleği arka plana atarak geçici olarak öğretmenlik yapmaktadır. Şimdiye kadar hiç bir okulda arkadaşları ve öğrencileriyle duygusal bağ kuracak kadar kalamaz. Son gönderildiği devlet okulunda ise öğrencileri hatta okulun yöneticisine kadar insanlar içine kapanık yaşamaktadır. Öğrencilerinden bir tanesinin sokakta yaşamasına göz yummayan bu değerli öğretmen onun evine dönmesi için elinden gelen bütün çabayı gösterir. Hayatta hala sevgiyi hakeden insanlar vardır.

Filmin Fragmanı

Filmde çalan bir müzik ;

IMDB : http://www.imdb.com/title/tt1683526/?ref_=nv_sr_1 (7.7/10)

Filmin sonu şu şekilde bitiyor ;

” Koridorda yürürken veya sınıftayken , kaçınız omuzlarına çöken büyük bir ağırlık hissediyor ?

Ben hissediyorum… Hepiniz mi? Vay canına … Poe , bu konuları 100 yıl önce kaleme aldı. Bu yüzden onun kitabını okurken şunu görebiliriz : … O yıl güz mevsiminde sıkıcı , kasvetli ve sessiz günde , bulutlar bunaltıcı şekilde yere yakın halde havada süzülürken , at sırtında tek başıma tuhaf bir şekilde hüzün veren kırsal alanda ilerliyordum. Nihayet akşam karanlığı çöktüğü sırada Usher’ın Evinin hüzünlü manzarasıyla karşılaştım. Nasıl göründüğünü biliyordum ama yine de binaya ilk baktığımda ruhumu dayanılmaz bir sıkıntı sardı. Malikanenin basit manzarasına , çıplak duvarlarına ve çürümüş ağaçların beyaz gövdelerine baktım. Tam bir ruh buhranı içinde kalbimde bir soğukluk … bir çöküş , bir tiksinti hissettim. “

Hayatın gerçekleri biraz içinizi sıkacak ama sonuçta hayat bundan ibaret izlemenizi tavsiye ederim..

detachment

oguzhankalelioglu

Yorum ekle

Bir Cevap Yazın

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.

Most popular

Most discussed