Oğuzhan Kalelioğlu

Solus OS – Başlangıç Uygulamaları Ekleme

Merhabalar ,

Linux dağıtımlarını denemeyi çok seviyorum geçenlerde tekrardan Mint’e mi dönsem ki derken biraz farklılık aramak istedim ve bir yerlerde Solus OS’a rastladım. Arayüzü falan çok hoşuma gitti ve Budgie arayüzü indirip hemen kuruluma başladım. Kurulum bittikten sonra gerçekten karşıma güzel bir arayüz çıktı. Klasik yaptığım şey olan uçbirim’i açıp sudo apt-get update yapmak olacaktı ki uçbirim bana o da nedir deyince hmm burada biraz işler farklıymış aslında günlük kullanıcılar için daha da kolaymış dedim. Tam olarak ne tür bir Linux dağıtımı olduğunu anlayamadım ama Pisi Paket Yönetimini kullandıklarını öğrenince gururlanmamak elde değil 🙂

Solus OS Benim Ekranım

Neyse konuya dönelim Linux Mint’taki gibi indirdiğiniz bir uygulamayı panele ya da görev çubuğuna sağ tıklayıp ekleyemiyorsunuz. Bunun eksiğini hissedince de hemen Plank’ı kurdum (Tavsiye ederim) bu sorunumu çözdü ama bu sefer de Plank’ı her makinayı açtığımda önce çalıştırmam gerekiyordu bu bir şekilde yapılıyor olması lazım diye kurcalarken çözümü buldum.

Başlat > Araçlar > İnce Ayar Aracı

Yukarıda Başlat Menüsüne gelip ya da adı her neyse Araçlar’a geliyorsunuz oradan İnce Ayar Aracına tıklıyorsunuz. En üst kısımda göreceğiniz Başlangıç Uygulamaları bölümüne gelip listeden yeni bir program seçiyorsunuz işte Solus OS’da bu kadar basit .

 

 

Daha sonrasında Solus OS ile ilgili daha detaylı bir içerik paylaşacağım ama şimdilik bu kadar olsun.

 

oguzhankalelioglu

Yorum ekle

Bir Cevap Yazın

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.

Most popular

Most discussed