Oğuzhan Kalelioğlu

Surabaya Virüsü Nasıl Silinir? İşte Çözüm

Silmek için yaklaşık 3 hafta uğraştığım bu virüsü sonunda bilgisayarlarımdan tamamen kaldırmayı başardım ve bunu websitemde anlatırsam belki birkaç kişi okur ve virüsü silebilir diye düşündüm.

Öncelikle Virüsü Biraz Anlatmak İstiyorum:

Virüs bilgisayarınıza USB Bellek ile bulaşmaktadır. Eğer bilgisayarınızda iyi bir anti-virüs programı yoksa bilgisayarınıza ve sistem dosyalarınıza kesinlikle bulaşacaktır. Bilgisayarınızdaki tüm dosyaları programları hatta oyunları bile  bozabilir. Virüs bilgisayarınıza bulaştığında tüm dosyaların içine sızarak virüslü olan USB Belleğinizi taktığınız an saniyeler içinde bilgisayarınıza bulaşacaktır.

Bu Virüsün Bana Bulaştığını Nasıl Anlarım?:

Bunu anlaması çok basit. Eğer bilgisayarınızı açtığınızda yukarıdaki resimdeki ekranı görüyorsanız virüs sizede bulaşmış demektir. Eğer ekran yoksa bir “C” sürücünüze bakmanızı tavsiye ederim. Eğer Windows klasörü gözükmüyorsa yada diğer birçok klasör gözükmüyorsa yine surabaya virüsü olma ihtimalı vardır. Son olarakta USB Belleğinizin içini açtığınızda her klasörün boyutunun 166kb yada benzeri bir şey olarak gördüyseniz yine virüs size bulaşmış demektir.

Gizli Dosyaları Nasıl Gösterebilirim?

Başlat>Çalıştır orada çıkan yere şu kodları yazınız.

%windir%\System32\rundll32.exe shell32.dll,Options_RunDLL 7

Gizli dosya , klasör ve sürücüleri göster seçeneğini işaretliyoruz böylece bilgisayarımızdaki gizli tüm dosyaları görebiliyoruz. Virüs sizin asıl dosyalarınızı gizler ve onun yerine 166kb olan dosyaları gösterir.

Şimdi Virüs Olan USB Belleğinizin yada Pcnizin içinden kurtarmak istediğiniz resimleri dosyalarınızı kurtarabilirsiniz.  Bu yüzden başka bir usb belleğiniz varsa  önemli dosyalarınızı oraya atın yalnız başka usb belliğinizi taktığınızda virüs onada bulaşmış olacaktır.  Onunda çaresine sonra bakacağız.

Virüsü Nasıl Temizleyebilirim?

Virüsü temizlemek için 2 adet programa ihtiyacımız var.

1. USB Disk Security (6.2.0.125 (Multilanguage) (FULL) (Yeni Sürümü Eklendi.)

BOX ya da YANDEX  (Yeni Link!)

USB Disk Security 6.2.0.30 (Portable) (Kurmadan Çalıştır) (FULL)

BOX ya da YANDEX

(USB Belleğimizden virüsleri silmek için kullanacağımız program.)

2. Avira Internet Security 2014 TÜRKÇE + FULL (Yeni Sürümü Eklendi.)

BOX ya da ….

LİSANS DOSYASI: BOX ya da YANDEX

2.Avira İnternet Security 2013 TÜRKÇE + FULL 

NETLOAD ya da UPLOADED

LİSANS DOSYASI : NETLOAD ya da UPLOADED

(Bu programda virüslerin direkt olarak bilgisayarımıza girmesini engelleyecektir +  silinemeyen autorun.inf dosyasını silebileceğiz.) (Siz isterseniz Avast ya da benzeri bir program da kullanabilirsiniz.)

Programları da indirip kurduysanız virüslü USB Belleğinizi bilgisayarınıza takabilirsiniz.  Taktığınız an USB Disk Security programı çalışacaktır . Virüsleri programdan silin. Avira ilede bilgisayarınıza tam tarama yaptırın.  Böylelikle bilgisayarınızdan virüsleri temizlemiş olacaksınız.

(Karşınıza buna benzer bir pencere çıkacaktır. Delete All seçeneğini seçin.)

Şimdi Büyük ihtimalle USB Belleğinizde autorun.inf dosyası kalacaktır.(Eğer kalmazsa ve USB Disk Security programı tarafından silinirse yinede bir anti-virüs programıyla tam tarama yapmanızı öneririm.)

autorun.inf dosyasının amacı virüsleri çalıştırmaktır. İçindeki komutlar ile virüsleri tıklatır. Bu dosyayı silmek içinse Avira İnternet Security Programınızı Açın. Karantina yazan yere tıklayın. Yeni Karantina ekleyin ve autorun.inf dosyasını gösterin. Dosyayı programa gösterdikten sonra sağ tıklayıp sil e basınız autorun.inf dosyasını silecektir.

Daha sonra tekrar gizli dosyaları göster yapın sağ tıklayıp özelliklerden Gizli seçeneğini kaldırdığınızda işlem tamamdır. Bazı dosyalarınızı da böylece kurtarmış olacaksınız.

Diğer Virüs Bulaşmış USB Bellekleriniz varsa onlarada aynı işlemleri yapın.

Bilgisayarınızı yeniden başlatarak virüsün tamamen silindiğine emin olun!

Bilgisayarınızdan Virüsü Sildiyseniz Ancak Hala Açtığınızda Yukarıdaki Yazı Çıkmaya Devam Ediyor İse;

Öncelikle Çalıştır’ı açıp çıkan bölüme regedit yazıyoruz. Daha sonra sol taraftaki klasörlerden aşağıdaki yeri bulun.
KEY_LOCAL_MACHINE –>SOFTWARE–> Microsoft–>Windows NT–>Current Version–>WinLogon burada bulunan LegalNoticeCaption ve LegalNoticeText kayıtlarını bulup siliyoruz.
Daha sonra aynı yerde arama bölümünden Surabaya yazıp bulunan dosyayı siliyoruz.

Bunları sildiğiniz zaman bilgisayar açılışında hata mesajı çıkmayacaktır.

Umarım Faydası Olmuştur. Çok Fazla Resim Koyamadım. Bir Teşekkürünüz Yeter. Bol Virüssüz Günler Dilerim…

Bu yazı 03/3/2014 tarihinde güncellenmiştir.

oguzhankalelioglu

39 yorum

Bir Cevap Yazın

  • Yorumunuz için teşekkür ederim Zühtü bey. Umarım yapabilirsiniz benim günlerimi almıştı o virüsü temizlemem. Bana'da arkadaşım sayesinde bulaşmıştı. Bir sorun yaşarsanız yazabilirsiniz elimden geldiğince yardım ederim.

 • virüsü sildigimi zannediyorum çünkü artık göstermıyor o mesjı ama şöyle bi sorun var masaüstümden bazı belgeler gitmiş ve bilgisayar benim değil. mümkün olduğunca hızlı bi şekilde geri getirmem gerekiyor.bana da yardımcı olursanız çok sevinirim:)

  • Dostum silinen dosyaları kurtaran programlar var bunları araştırıp yüklersen kesin olmamakla birlikte belki dosyaları geri getirebilirsin. Ayrıca dosyanın silindiğinden emin misin? Gizli dosya olarak gözüküyor olabilirler. 🙂

 • öncelikle çok teşekkür ederim.

  bana virüs torrentten bulaştı sanırım ama usb de olabilir.

  birkaç sorum var.

  virüs bilgisayarıma bulaştığı halde harddisk'i pc'ye birkaç kere taktım. virüsü kaldırdıktan sonra USB Disk Security hdd'deki virüsün pc'ye bulaşmasını engeller mi? USB Disk Security güncelleme yapayım mı?

  • Evet dostum. O programın özelliği o zaten bilgisayarına harici bir bellek bağladığın gibi anında tarama yapar ve virüsü temizler. Bende başta acaba silebilecek mi diye korkmuştum. Ama gayet başarılı. İstersen içinde önemli bilgilerin yoksa biçimlendirebilirsin belleğini.
   İyi Çalışmalar.

  • Evet oluyor ama format attıktan sonra USB Disk Security i kurmazsan ve virüslü usb belleğini tekrar bilgisayarına takarsan yine bulaşmış olur.

 • Surabaya virüsü bilgisayarımı resmen ele geçirmişti. Ne iş yapabiliyor, nede bilgisayarı kullanmama izin veriyordu. O kadar virüs programı ile tarama yaptırdım ama başarısız oldu. Bu sayfadaki yolu izleyerek bu virüsten kurtuldum çok şükür. Gerçekten emeğinize sağlık. Paylaşımlarınız için teşekkür ederim…

 • security programını indirirken hep hata veriyor başka linklerden de denedim başka bir program kullansam olur mu ?

  • Olur deneyebilirsiniz.
   Büyük ihtimale işe yarayacaktır ben virüsü temizleyeli neredeyse 1 yıl oldu o zaman bu antivirüs programını kullanmıştım.

  • Sadece Avirayı yüklemek yeterli olmayabilir
   Ayrıca USB Disk Security programını da yüklemelisiniz.
   Çünkü asıl işi o program yapmaktadır.

 • Kardeşim ne adamsın sen be adamın dibi sin dibi virüs ben çok masum bir virüsüm beni öldürmeyin diyodu

 • kardeşim saol tüm virüsleri usb ve pc den sildim. virüs çıkmıyor ama pc açıldığında surabaya yazısı geliyor yardımcı olursan svincem

  • Öncelikle merhabalar.
   Virüsü temizleyebilmenize sevindim temizlendikten sonra hala açılışta hata mesajı ile karşılaşmanız normal.
   Bunun çözümü için aşağıdakileri yapınız.

   Öncelikle Çalıştır'ı açıp çıkan bölüme regedit yazıyoruz. Daha sonra sol taraftaki klasörlerden aşağıdaki yeri bulun.
   KEY_LOCAL_MACHINE –>SOFTWARE–> Microsoft–>Windows NT–>Current Version–>WinLogon burada bulunan LegalNoticeCaption ve LegalNoticeText kayıtlarını bulup siliyoruz.
   Daha sonra aynı yerde arama bölümünden Surabaya yazıp bulunan dosyayı siliyoruz.

   Bunları sildiğiniz zaman bilgisayar açılışında hata mesajı çıkmayacaktır.
   Umarım yardımcı olabilmişimdir. Teşekkürler…

 • ben en iyisi şöyle açıklıyım. avirayı pc açmadı sp2 olduğundan. sp3 istiyorumuş. onun yerine avast ve eset nod32 yi kullandım. ve tüm virüsleri sildim. flash bellektetede virüs gözükmüyordu. yorumunu görmeden önce en iyisi format atıyım dedim. ve attım. flash ı taktım. autorun.inf adlı klösör gördüm hemen silmeye çalıştım. silinmedi ve hemen flash ı çıkardım allahtan virüs bulaşmadı. şimdi dediklerini denemek için LegalNoticeCaption ve LegalNoticeText bunları sildim. kayıt defterine ''Surabaya'' diye arama yaptım birşey bulmadı. bilgisayarı açtığım zaman surabaya adlı buton çıkmıyor. ama flash şuan virüslü risk almamak için takmıyorum. flash ı tamamen nasıl temizleyebilirim? şimdiden teşekkürler

  • USB Disk Security programını deneyebilirsiniz. Yazıda zaten linki bulunmaktadır. Programı kurduktan sonra çalıştığına emin olun ve flashınızı bilgisayarınıza takın. Daha sonra program zaten direkt olarak virüslü dosyaları karşınıza çıkaracaktır. Sil butonu ile silebilirsiniz.

   Bu işlem olmazsa bilgisayarımdan flash diskinize sağ tıklayıp biçimlendiri deneyiniz.

  • A: "KEYGEN" klasorunun icerisinden cikan dosyayi calistirip, "Generate" butonuna basin
   Olusan kodlari programinizin gerekli bölümlerine girip, "Kayit Ol" butonuna basin

   İşlem bu kadar basit zaten OKU-KURULUM dosyasında nasıl olduğu yazmaktadır.

 • ARKADAŞLAR EN KOLAY YÖNDEN YAPTIM BENİMDE BAŞIMA GELDİ YAPCANIZ TEK ŞEY BİLGİSARI SİTEM AYARLARINA GERİ DÖNDÜRMEK BU KADAR

  • Evet söylediğiniz yöntem kolay olabilir ancak bana göre çok uygun bir yöntem değil.
   Çünkü virüs USB belleklerden bulaştığı için sistemi geri yükleyip virüsü bilgisayardan temizleseniz bile virüs USB belleğinizde olduğundan belleğinizi bilgisayara taktığınızda tekrar bulaşacaktır.
   Ayrıca nadirde olsa sistem geri yükleme Windows'u bozmaktadır.
   Yine en iyi çözüm benim anlattığım gibidir.
   Yinede Teşekkürler…

 • Ya arkadaşlar banada bulaştıda ilk avira ile virüsü silip sonra usb disk security ile usb yi temizlesem olurmu

  • Evet olur bir şey fark etmeyecektir.
   Sonuçta USB Disk Security virüsün bilgisayarınıza girmesini engelleyeceği için bir şey fark etmez 🙂

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.

Most popular

Most discussed